Zdrowe kosmetyki naturalne
Naturalne sposoby na codzienne zdrowie

Zakaz handlu tłuszczem – rozporządzenie w sprawie żywności i długotrwałe zdrowie

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Tłuszcze trans naturalnie występują w niewielkich ilościach w tłuszczu w mięsie i mleku, ale większość tłuszczów trans w żywności została dodana przez producentów żywności. Od 1911 roku, kiedy firma Procter and Gamble wprowadziła Crisco, firmy wykorzystały sztuczne tłuszcze trans ze względu na ich korzystne komercyjnie właściwości, takie jak długi okres trwałości, stabilność podczas głębokiego smażenia i smakowitość. Tłuszcze te zostały zatem włączone do wielu potraw, w tym przekąsek i smażonych w głębokim tłuszczu potraw, pieczywa, margaryn i krakersów (patrz wykres). Podstawowym źródłem dietetycznym sztucznego tłuszczu trans są częściowo uwodornione oleje, wytworzone przez dodanie wodoru do olejów roślinnych. Na początku lat 90. ubiegłego wieku rozpoczęto badania ujawniające negatywne skutki zdrowotne tłuszczów trans, a do połowy lat 2000 było oczywiste, że tłuszcze trans zwiększają ryzyko choroby niedokrwiennej serca, prawdopodobnie poprzez ich szkodliwy wpływ na lipoproteiny o niskiej gęstości i wysoki poziom. – poziomy cholesterolu lipoproteinowego gęstościowego1. Dania zakazała stosowania częściowo uwodornionych olejów w 2003 r., a kilka innych krajów poszło w ich ślady; w Stanach Zjednoczonych Nowy Jork wprowadził taki zakaz na żywność restauracyjną w 2006 r., a stan Kalifornia zrobił to samo w 2008 r.
Teraz, ponad dekadę po pierwszym zakazie, Food and Drug Administration (FDA) zaproponowała regulację, która deklarowałaby częściowo uwodornione oleje niebezpieczne i pozwalała tylko niewielką ilość pozostałych sztucznych tłuszczów trans w żywności sprzedawanej w Stanach Zjednoczonych.2 Można sformułować silny argument za całkowitym wyeliminowaniem sztucznych tłuszczów trans3; Centers for Disease Control and Prevention szacuje, że to działanie może zapobiec aż 20 000 incydentów wieńcowych i 7 000 zgonów z przyczyn wieńcowych każdego roku w Stanach Zjednoczonych. Mimo to akcja FDA stanowi znaczny postęp.
Zasadniczo zakaz stosowania sztucznych tłuszczów trans byłby zwycięstwem zdrowia publicznego, możliwym częściowo dzięki ograniczonemu oporowi ze strony przemysłu spożywczego. Kiedy Nowy Jork zaproponował zakaz, przemysł restauracyjny stawiał opór, twierdząc, że żywność będzie kosztować więcej, a smak będzie gorzej, a wybory konsumenckie będą ograniczone, ponieważ łańcuch dostaw nie może produkować alternatywnych tłuszczów w wystarczających ilościach. Żadna z tych prognoz nie została potwierdzona, a przemysł dostosował się.
Tym, co może martwić przemysł, był precedens, który został ustanowiony przez rządy żądające zainteresowania i władzy nad długofalowymi konsekwencjami zdrowotnymi żywności. I rzeczywiście, ten precedens sprawia, że akcja FDA jest historyczna: zakaz stosowania sztucznych tłuszczów trans uratuje ludzkie życie, ale także zapowiada przyszłe działania rządu dotyczące dostaw żywności, które będą miały wpływ na zdrowie ludzi znacznie szerzej.
Amerykanie od dawna przyznawali federalnym, stanowym i lokalnym rządom uprawnienia do zmniejszania ostrych zagrożeń związanych z niezdrową żywnością, szczególnie w przypadku unikania chorób przenoszonych przez żywność. Nikt nie budzi obaw związanych z nadmiernymi rządami, gdy władze wkroczą w chorobę spowodowaną przez zanieczyszczenia takie jak Escherichia coli lub salmonella. Ponieważ elementy naszej diety przyczyniają się w istotny sposób do głównych przyczyn zgonów (w tym chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów), ważne jest zrozumienie, w jaki sposób organ regulacyjny rządu może być częścią ogólnej strategii poprawy naszego odżywiania.
FDA ma podstawowe uprawnienia w zakresie etykietowania i bezpieczeństwa żywności przetworzonej w Stanach Zjednoczonych
[więcej w: gabinet medycyny estetycznej wrocław, peticado, euromedic cennik ]

Tags: , ,

No Responses to “Zakaz handlu tłuszczem – rozporządzenie w sprawie żywności i długotrwałe zdrowie”

 1. Aleks Says:

  cierpiącym na przewlekłe bóle brzucha o nieustalonej przyczynie

 2. Mr. Peppermint Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu trening[...]

 3. Florian Says:

  Czasami to po prostu jakiś drobny uraz

 4. Alicja Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do metadrol[...]

 5. Kornelia Says:

  Uprawiam delikatnie sport

Powiązane tematy z artykułem: euromedic cennik gabinet medycyny estetycznej wrocław peticado